Zadzwoń 116 123 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
Zadzwoń 5116 111 Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Zadzwoń 121212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Zadzwoń 800108108 Wsparcie dla osób w żałobie po stracie osoby bliskiej
Zadzwoń 800111123 Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie
Zbiór informacji o tym, gdzie można szukać pomocy: http://pokonackryzys.pl/
Czat dla dorosłych: www.przyjaciele.org/forum.php
Wsparcie dla dorosłych http://www.psychologia.edu.pl/116123.html
Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK): www.oik.org.pl
Wsparcie dla studentów: www.wiecjestem.us.edu.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka oraz czat. 24/7. Bezpłatny. https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/
Centra Zdrowia Psychicznego: www.czp.org.pl
Wsparcie dla osób z uzależnieniem od alkoholu i środków psychoaktywnych: www.monar.org
Wsparcie dla osób w żałobie po stracie osoby bliskiej https://www.tumbopomaga.pl/
Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: https://naglesami.org.pl/
Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?
Poza konkretną pomocą ważna jest też zwykła, przyjazna rozmowa z kimś zaufanym. Słuchaj, ale nie osądzaj wyrażając współczucie i empatię.
Nawet w najgorszym kryzysie nie jesteś sam(a), ta strona jest dla Ciebie.
W sytuacji bezpośredniego zagrożena życia
zadzwoń na numer alarmowy 112.
Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, zgłoś się do szpitala psychiatrycznego. W takich przypadkach lekarz przyjmuje tego samego dnia! Nie jest wymagane ubezpieczenie zdrowotne.
Gdy obawiasz się o kogoś z rodziny lub znajomego, zadzwoń na ostry dyżur psychiatryczny lub na któryś z telefonów kryzysowych i zapytaj, co powinneś/powinnaś zrobić, lub zgłoś się razem z tą osobą na dyżur. Nigdy nie bagatelizuj myśli samobójczych! Nie zostawiaj takiej osoby samej, tak jak nie zostawiłbyś samej osoby z udarem mózgu, czy atakiem padaczki. Dające poczucie bezpieczeństwa towarzystwo drugiej osoby jest czynnikiem, który często ratuje życie.
WSPARCIE DLA OSÓB Z PROBLEMAMI PSYCHICZNYMI
PZP – Poradnie Zdrowia Psychicznego
Jeśli ciężko Ci poradzić sobie z tym, co teraz Cię otacza – np. z pracą, szkołą, długami, uczuciami, miłością, nie masz sił psychicznych, cierpisz na brak snu lub sen jest Twoją ucieczką od codzienności, masz płaczliwy nastrój, nie wierzysz, że można Ci pomóc… czujesz się bezwartościowy, samotny, masz myśli samobójcze skorzystaj z pomocy w Poradni Zdrowia Psychicznego, która jest w każdej większej miejscowości.
CZP – Centra Zdrowia Psychicznego
W 31 Centrach Zdrowia Psychicznego przyjmują specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra. Centrum Zdrowia Psychicznego czynne jest w każdy dzień powszedni od poniedziałku do piątku, 8 do 10 godzin na dobę, W przypadkach pilnych leczenie do 72 godziny od konsultacji w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym.
Strona internetowa CZP: www.czp.org.pl
Mapa punktów CZP: czp.org.pl/index.php/o-czp/
Lekarz psychiatra decyduje przeprowadza badanie, decyduje o badaniach diagnostycznych, stawia diagnozę, decyduje wraz z Tobą o leczeniu, przepisuje leki, daje zwolnienia, a także decyduje o przyjęciu do szpitala. Pamiętaj, że praktycznie niemożliwe jest pokonanie ciężkiej postaci depresji czy psychozy, bez leczenia szpitalnego. Niekiedy z myślami samobójczymi bywa tak jak w niektórych przypadkach COVID-19, w których pacjent zgłasza się do szpitala za późno, gdyż nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymaga natychmiastowej pomocy czy podania określonych leków. Niekiedy z tego powodu dochodzi do zupełnie niepotrzebnych tragedii. Potrzebujesz pomocy? Nie czekaj! Nie wynajduj powodów przeciwko konsultacji psychiatrycznej czy przeciw lekom. Daj sobie szansę – udaj się na wizytę lekarską, zaproś lekarza do współpracy w Twoim leczeniu. Zapytaj o leczenie psychoterapią.
Psycholog pomaga wyjść z kryzysu emocjonalnego poprzez porady i konsultacje psychologiczne oraz wydawanie opinii dotyczącej stanu zdrowia psychicznego. Diagnoza psychologiczna to rozpoznanie doświadczanych trudności emocjonalnych objawów psychopatologicznych, psychologicznych mechanizmów zaistniałych zaburzeń; diagnoza zasobów i postawy wobec choroby, wskazań do psychoterapii i kierunków pomocy psychologicznej.
Psychoterapeuta specjalizuje się w pomocy osobom chcącym przepracowania poważnych kryzysów życiowych i długo utrzymujących się myśli samobójczych. Podobnie jak z lekami – niektóre metody psychoterapii są bardziej skuteczne niż inne. Na psychoterapię możemy dostać skierowanie od lekarza psychiatry (na terapię bezpłatną, finansowaną przez NFZ) lub zapisać się bez skierowania prywatnie.
Połączenie psychoterapii i leczenie lekami od psychiatry jest często stosowane, gdyż leki działają szybciej niż psychoterapia i pozwalają skupić się na psychoterapii. Nierzadko psychoterapia bez leków jest niemożliwa.
Nie ulegaj iluzji nieważności problemów psychicznych, których „nie widać”. Podobnie jak problemy somatyczne, także i problemy psychiczne mogą wymagać – stosowania się do zaleceń lekarza np. zażywania leków czy przyjęcia do szpitala, czy ćwiczenie umiejętności pozwalających sobie poradzić z automatycznymi negatywnymi myślami, intensywnymi, nieprzyjemnymi emocjami oraz szkodliwymi zachowaniami.
Podejrzewasz u ciebie problemy psychiczne nie zwlekaj, poszukaj pomocy, Zobacz artykuł – link, opisujący sławne i znane osoby, które nie bały się przyznać do swoich problemów i podjęły leczenie.
W sytuacji gdy jest bezpośrednio zagrożone życie Twoje, kogoś z Twojej rodziny, bliskich, znajomych lub zupełnie obcej osoby, zadzwoń pod numer 112
KLIKNIJ i przeczytaj więcej o Europejskim Numerze Alarmowym 112
Czat dla dorosłych: www.przyjaciele.org/forum.php